środa, 10 grudnia 2008

"BRAKUJE WYCHOWANKÓW"
(Przegląd Sportowy, 11 grudnia 2008, czwartek)
znalazło się w nim sporo idei z tekstu "Przypadek"

Najlepszym klubem w Polsce jest ŁKS. Może tabela ekstraklasy tego nie pokazuje, ale to jedyny klub, który w liczbie wychowanków w ekstraklasie jest bliski dziesięciu. Geograficznie, najwięcej piłkarzy w ekstraklasie pochodzi jednak ze Śląska - prawie co piąty (56 na 302). Tam po prostu najłatwiej o promocję, bo klubów z tego regionu grywa w ekstraklasie nawet pięć. Skupienie śląskich miast, jedno koło drugiego, również pomaga w przenikaniu talentów i współpracy między klubami. Jednak gdyby uwzględnić piłkarzy występujących poza granicami kraju, to właśnie Łódź objęłaby zdecydowanie palmę pierwszeństwa. Przemysław Kaźmierczak, Łukasz Madej i Marek Saganowski wychowali się w ŁKS, a Rafał Grzelak w młodości krążył między klubem z alei Unii i alei Piłsudskiego.

Europa ucieka
W skali Europy to jednak niewiele. W Holandii sam Ajax Amsterdam wychował 100 piłkarzy grających obecnie w Eredivise. Rachunek w Amsterdamie jest więc prosty -- mniej więcej dziewięciu piłkarzy każdego rocznika juniorów jest wystarczająco dobra, by potem grać na najwyższym poziomie. Tam jednak rocznie na szkolenie przeznacza się aż 4,5 miliona euro. Ajax, zanim zacznie szkolić, często przejmuje od mniejszych klubów utalentowanych trampkarzy. Takim "wychowankiem" amsterdamskiego klubu jest np. Rafael Van Der Vaart, w wieku 10 lat wyłuskany z rodzinnego De Kennemers. Podobną politykę próbują prowadzić w Polsce Gwarek Zabrze, UKS SMS Łódź, Amica Wronki i MSP Szamotuły. Z tym, że z reguły trudnią się one doszlifowaniem talentów starszych, bo ściągniętych w wieku 16 lat. Dlatego nie można nazwać ich wychowankami. Ich wpływ na poziom polskiej piłki jest jednak niebagatelny i choć trochę wzbogaca ubogi wybór na rynku (efekty tego "doszlifowania" to m.in. Piszczek, Magiera, Danch, Feruga, Sobczak w Gwarku, Wojtkowiak, Kucharski, Kikut w Amice, czy Dawid Nowak w SMS Łódź). Nie oglądając się na innych, swoje także próbują robić m.in. Roman Kosecki w Kosie Konstancin i Andrzej Nakielski w Nakach Olsztyn. Na razie efekty to Jakub Kosecki (Legia Warszawa ME) w przypadku pierwszego i Adrian Mierzejewski (Wisła Płock) - drugiego.

Brak rywalizacji
Juniorom w Polsce przeszkadzają nie tylko nierówne boiska i pokpiwający sprawę szkoleniowcy, w co gorzej zorganizowanych klubach. Ci, którzy pewien poziom techniczny i taktyczny zdołają osiągnąć, męczą się z czymś innym - brakiem konkurencji w lidze wojewódzkiej. W sezonie rozgrywają najwyżej 5-6 spotkań, w których muszą się wspiąć na wyżyny. To samo dotyczy juniorów Lecha/Amiki w Wielkopolsce, na Śląsku - Gwarka, w łódzkim - UKS SMS. - Dla naprawdę ambitnych zmorą jest system rozgrywek juniorskich - mówi Marian Kurowski, szkoleniowiec Lecha Poznań ME. - To duży problem, cały czas mówi się o zmianach, ale wciąż nic w tym kierunku się nie robi. Pamiętam, że gdy w latach 90. trenowałem juniorów Sokoła Pniewy w rozgrywkach złożonych z pięciu ówczesnych województw, poziom był wyższy. Dlatego dziś trzeba znów powrócić do tego pomysłu i zamiast szesnastu międzywojewódzkich lig juniorskich, utworzyć osiem, a docelowo tylko cztery. Jeśli do tego nie dojdzie, polscy nastolatkowie dalej będą zmuszeni wyjeżdżać po naukę do AJ Auxerre i Feyenoordu Rotterdam - dodaje.

Prośba o pomoc
Dlatego PZPN zdecydował się na zorganizowanie specjalnej konferencji. Zaprosił na nią ponad 300 trenerów drużyn młodzieżowych z całej Polski. Będą mogli przekonać się, jak szkoli się w dwóch czołowych polskich klubach - Lechu Poznań i Legii Warszawa. - Będą również mieli możliwość porównania tego ze strukturą szkolenia w FC Nantes i Osasunie Pampeluna - mówi Tomasz Zabielski, jeden z organizatorów konferencji, pełnomocnik PZPN ds. UKS. - O Hiszpanii opowie Jose Antonio Vicuana "Kibu", asystent Jana Urbana w Legii. Szkolenie we Francji przybliży dyrektor sportowy Nantes Christian Lariepe. Innymi gośćmi konferencji będą m.in. Mirosław Trzeciak, Michał Globisz, Andrzej Juskowiak, Jacek Magiera, Waldemar Kita, Tadeusz Fogiel i Jerzy Engel, a także gość specjalny, człowiek zajmujący się młodzieżą w Chelsea Londyn.

Przemysław Zych

PODZIAŁ NA WOJEWÓDZTWA:

1. Ślaskie 56
2. Małopolskie 32
3-5. Wielkopolskie 27, Pomorskie 27, Łódzkie 27
6. Dolnoślaskie 26
7. Mazowieckie 22
8. Zachodnio-pomorskie 15
9-10. Podkarpackie 13, Lubelskie 13
11. Podlaskie 11
12. Warmińsko-mazurskie 9
13. Lubuskie 7
14-15. Świętokrzyskie 6, Opolskie 6
16. Kujawsko-pomorskie 4

PODZIAŁ NA KLUBY:

1. ŁKS Łódź - 9
2. Wisła Kraków - 8
3-4. Lech Poznań, Lechia Gdańsk - 6
5-6. Jagiellonia Białystok, GKS Katowice - 5
7 - 12. Pogoń Szczecin, Polonia Warszawa, Śląsk Wrocław, Hutnik Kraków,
MOSiR Jastrzębie Zdrój, Górnik Zabrze - 4,
13. Promień Zary, Olimpia Poznań, Celuloza Kostrzyn, Wisła Płock, Widzew
Łódź, Raków Częstochowa, Sandecja Nowy Sącz, Energetyk ROW Rybnik, Bałtyk Gdynia - 3

Brak komentarzy: